مقالات

آفتاب سوختگی در کوهنوردی

آفتاب سوختگی در کوهنوردی

آفتاب سوختگی چیزی است که شما به طور منظم نمی بینید تا زمانی که از نقطه بی بازگشت گذشته و پوست شما واقعاً وحشتناک سوخته باشد. آفتاب سوختگی که در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه های فرابنفش ایجاد می شود، می تواند بر هر کسی که توجه کمی به سایه و ناحیه پوست داشته باشد، تأثیر بگذارد. کاوشگران به ویژه در معرض خطر آفتاب سوختگی هستند. هر چه زمان بیشتری را در خارج از منزل بگذرانید، به ویژه در مسیرهای مرتفع، احتمال اینکه بیش از حد در معرض پرتوهای فرابنفش قرار بگیرید، بیشتر می شود.

آفتاب سوختگی فقط دردناک نیست. آنها همچنین مسئول آسیب های طولانی مدت پوست مانند چین و چروک و حتی رشد بدخیم پوست هستند. در حالی که قرار گرفتن در زیر نور خورشید باورنکردنی است، به همین ترتیب یافتن راهی برای مقابله با آفتاب سوختگی یا درک چگونگی درمان آن با درمان های خانگی معقول ضروری است.

آفتاب سوختگی هنگام کوهنوردی

به این نتیجه رسیدم که بزرگترین دشمن کوهنورد باران نیست، برف و باد نیست. در عوض، خورشید است. هیچ چیز تسلیم‌کننده‌تر و هیچ چیز وجود ندارد که چنین اثرات درازمدتی بدی مانند خورشید داشته باشد.

شایع ترین مکان هایی که کوهنوردان دچار سوختگی می شوند بالای گوش ها، نوک بینی و روی لب ها است. کوهنوردان در ارتفاعات بالا در یخچال ها نیز شاهد ایجاد سوختگی در سقف دهان و داخل سوراخ های بینی خود خواهند بود.

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما استفاده از کرم ضد آفتاب و پوشاندن پوست تا حد امکان زمانی که زیر نور شدید آفتاب هستید، بسیار مهم است. در طول سال‌ها، من چند نفر را در یخچال‌های طبیعی داشته‌ام که تصمیم گرفتند «خوب برنزه شوند» و ترجیح دادند از ضد آفتاب استفاده نکنند. در هر یک از این موارد، کوهنوردان دچار سوختگی‌های جدی شدند که بسیار بد بود که در واقع زخم‌ها را ترک کردند.

چه در بیابان و چه در ارتفاعات، باید کرم ضد آفتاب زد و سپس آن را مرتباً تجدید کرد. بسیاری از کوه‌نوردان در کوه‌های بزرگ برای پوشاندن صورت‌های خود از یک بوف استفاده می‌کنند یا چند بند برای بستن دور صورت و گردن خود حمل می‌کنند. بیشتر افراد از عینک آفتابی با منقار بینی استفاده می کنند. و بسیاری از آنها کرم ضد آفتاب را داخل سوراخ های بینی استفاده می کنند.

در بیابان، برخی زیر کلاه خود و بالای گوش و گردن خود باندانا می پوشند. پیراهن های آفتابی و یقه دار نیز محبوب هستند. پیراهن‌های آفتابی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بیشتر نور خورشید را منعکس می‌کنند و در عین حال پوشش خوبی دارند. پیراهن های یقه دار کمی سایه بیشتر برای گردن ایجاد می کنند.

آفتاب سوختگی در کوهنوردی
آفتاب سوختگی در کوهنوردی

روش های درمان آفتاب سوختگی کوهنوردی

1- هنگام درمان آفتاب سوختگی، جلوگیری از آسیب یا تحریک بیشتر بسیار مهم است. برای جلوگیری از بدتر شدن پوست آفتاب سوخته، از قرار گرفتن در معرض مستقیم بیشتر آفتاب خودداری کنید و تا حد امکان در خانه بمانید.

2- مناطق آسیب دیده را از نظر تاول به دقت مشاهده کنید. هنگامی که تاول وجود دارد، به این معنی است که پوست به شدت آسیب دیده است و احتمال بروز عوارض بسیار زیاد است. سعی نکنید آنها را بشکنید، در غیر این صورت خطر عفونت را افزایش خواهید داد. در صورت وجود تاول در ناحیه وسیعی از پوست، فوراً به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. موارد دیگری که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد، زمانی است که تورم شدید باعث مشکل تنفسی می شود، زمانی که درد در ناحیه آسیب دیده وحشتناک است، و زمانی که تورم جدی در اطراف اندام ها رخ می دهد به طوری که خطر انقباض جریان خون و بی حس شدن دست ها یا پاها را به دنبال دارد. مایل به آبی شود قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید همچنین می تواند باعث سایر بیماری های مرتبط مانند سموم خورشید یا گرمازدگی شود. در صورت مشکوک شدن به هر یک از این موارد یا هنگامی که تب بالا تشخیص داده شد، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

3- برای کمک به کاهش درد و تورم، مسکن مصرف کنید. آسپرین و ایبوپروفن نمونه هایی از داروهای خوراکی هستند که معمولا برای به حداقل رساندن این علائم آفتاب سوختگی مصرف می شوند، اما از دادن آسپرین به کودک یا نوجوان خودداری کنید. همچنین، اگر داروهای تجویز شده را نیز مصرف می کنید، قبل از مصرف هر مسکنی با پزشک مشورت کنید.

4- مقدار زیادی آب بنوشید. این به شما کمک می کند تا مایعات از دست رفته در بدن خود را به دست آورید و همچنین به سیستم شما در بهبودی پس از آفتاب سوختگی کمک می کند. آب میوه های تازه مانند هندوانه نیز جایگزین خوبی است. از نوشیدنی های الکلی و کافئین دار خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث کم آبی بدن شوند.

5- به طور مرتب یک کرم خنک و تسکین دهنده یا لوسیون آلوئه را روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا مرطوب بماند. عصاره آلوئه ورا دارای خواص درمانی قوی است و در شکل خالص آن بیشترین تاثیر را دارد. لوسیون های غنی شده از ویتامین و مرطوب کننده ها نیز ممکن است به سرعت بهبودی کمک کنند. هنگام درمان سوختگی های متوسط ​​تا شدید، ممکن است از کرم هیدروکورتیزون 1٪ نیز استفاده شود. از استفاده از کره، روغن و پمادهای قوی روی پوست سوخته خودداری کنید، زیرا اینها فقط علائم آفتاب سوختگی را تحریک کرده و تشدید می کنند.

مطالب مرتبط:  اهمیت کلاژن برای پوست

6- تا حد امکان با آب خنک دوش بگیرید. این باید به کاهش درد و ناراحتی روی پوست شما کمک کند تا زمانی که شروع به بهبودی کند. از صابون بسیار ملایم استفاده کنید و از استفاده از محصولات ساینده پوست شخصی مانند فرمول های لایه بردار پوست و اسکراب های بدن برای جلوگیری از تحریک خودداری کنید.

7- لباس‌های گشاد از الیاف طبیعی مانند پنبه یا ابریشم بپوشید، زیرا پوست آفتاب‌سوخته به شدت حساس است و پارچه‌های خشن‌تر بیش از آنکه فایده داشته باشند، ضرر خواهند داشت. هنگام رفتن به خارج از منزل، پیراهن های آستین بلند و شلوارهای بلندی بپوشید که نواحی آسیب دیده را بپوشاند.

8- پوست لایه برداری شده را به حال خود رها کنید. هنگامی که پوست شما شروع به لایه برداری کرد، تمام تلاش خود را بکنید که پوست خشک را نخارانید، مالش ندهید یا از بین نبرید. لایه پوست زیر لایه برداری هنوز بسیار حساس است و تنها در صورت قرار گرفتن در معرض اجبار باعث آسیب بیشتر پوست می شود. فقط به استفاده از مرطوب کننده برای کمک به رفع خارش و خشکی ادامه دهید.

درمان آفتاب سوختگی کوهنوردی
درمان آفتاب سوختگی کوهنوردی

تفاوت آفتاب سوختگی و برنزه شدن

آفتاب‌سوختگی بافت زنده‌ای است که غالباً بر پوست مصرف می‌شود و برای مدت طولانی‌تری در معرض تابش‌های روشن قرار گرفته است. آفتاب سوختگی نیز می تواند ناشی از چشمه های تقلبی گرما مانند دستگاه های جوش باشد. آفتاب سوختگی پاسخ پوست به آسیب DNA است، اما برنزه پاسخ پوست به قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و رسیدن ملانین برای از بین بردن رشد بدخیم پوست است. یک الگوی غربی فراتر از موانع است که در آن افراد عمداً پوست خود را با روشی به نام “حمام آفتاب” برنزه می کنند.

مطالب مرتبط:  نحوه پاک کردن آرایش

چرا خورشید در ارتفاعات بی امان است؟

چند چیز تعیین کننده نیروی خورشید است. هر چه به خط استوا نزدیکتر باشید، پرتوهای خورشید استثنایی تر می شوند. با این حال، علاوه بر این، هرچه بالاتر باشید، پرتوهای خورشید شدیدتر است. معرفی UV شما به ازای هر 3280 فوت ارتفاع 10 درصد افزایش می یابد. در ارتفاع 6000 تا 8000 فوتی در یک صعود، 25% تشعشع روشن‌تری نسبت به بعد دریفت خواهید داشت.

به همین ترتیب، برف بازتاب‌دهنده‌ای مؤثر از نور روز است. هنگام اسکی یا کوهنوردی در برف، 80 تا 90 درصد اشعه ماوراء بنفش به سمت شما منعکس می‌شود و به شدت نور خورشید را افزایش می‌دهد. چمن در معاینه فقط حدود 3 درصد از نور روز را منعکس می کند.

آب، به ویژه زمانی که ساکن باشد، علاوه بر این، نور روز را منعکس می کند. همه موارد در نظر گرفته شده، دریاچه ها، از جمله دریاچه عالی یلوستون ارائه شده در بالا، می توانند تا 100٪ نور UV را منعکس کنند (در نتیجه اصطلاح دریاچه منعکس شده)، نمایش UV شما را چند برابر می کند.

چگونه از آفتاب سوختگی جلوگیری کنیم و از خود در برابر آن محافظت کنیم؟

آفتاب سوختگی عواقب بعدی قرار گرفتن در معرض اشعه های UVB خورشید است. آنها باعث سرخ شدن و برآمدگی پوست می شوند و به لایه های دفاعی خارجی پوست آسیب می رسانند. تنها یک آفتاب سوختگی وحشتناک می تواند باعث آسیب ماندگار به پوست شود و خطر بدخیمی پوست را افزایش دهد..

برای درمان آفتاب سوختگی چه باید کرد

در صورتی که پوست شما بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گیرد، می تواند بدون ایمنی مناسب از کرم های ضد آفتاب و لباس ها مصرف کند. برای کمک به بهبودی و تسکین سوزش پوست، ضروری است که با دیدن آفتاب سوختگی آن را شروع کنید. اصلی ترین کاری که باید انجام دهید این است که از آفتاب فرار کنید – و در حالت ایده آل از درون.

هنگامی که وارد شوید، این نکات متخصص پوست می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند:

یک حوله سرد و مرطوب را روی مناطق آسیب دیده قرار دهید

این کار را هر روز چند بار به مدت 10 یا 15 دقیقه انجام دهید. این به حذف بخشی از گرما از پوست شما کمک می کند. شما همچنین می توانید برای کمک به آرام کردن عذاب خود را تمیز کنید یا دوش بگیرید. هنگامی که از حمام یا دوش فرار می کنید، به آرامی خود را خشک کنید، اما کمی آب روی پوست خود بگذارید. در آن مرحله، از یک لوسیون استفاده کنید تا آب در پوست شما به دام بیفتد. این به کاهش خشکی کمک می کند.

مطالب مرتبط:  چگونه از چین و چروک شدن آرایش زیر چشم خود جلوگیری کنیم؟

از مرطوب کننده حاوی آلوئه ورا یا سویا برای تسکین پوست آفتاب سوخته استفاده کنید

کرم هایی که بسیاری از آنها به آن آلوئه ورا می گویند به بهبود احساس پوست شما کمک می کند. مراقب باشید تا از مرطوب‌کننده‌ها یا کرم‌هایی که هر یک از این موارد را در فیکس‌کننده‌ها دارند استفاده نکنید: روغن، بنزوکائین یا لیدوکائین. چیزهایی که حاوی روغن هستند، گرمای پوست شما را به دام می اندازند (و نیازی به آن ندارید!) و بنزوکائین و لیدوکائین می توانند پوست شما را دچار مشکل کنند. در مواقعی که یک منطقه خاص احساس ناخوشایندی می کند، ممکن است لازم باشد از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید که می توانید بدون درمان آن را خریداری کنید.

از والدین خود در مورد مصرف ایبوپروفن سوال کنید که آیا آفتاب سوختگی واقعاً دردناک است

این به کاهش هر گونه تورم، قرمزی و ناراحتی کمک می کند.

تفاوت آفتاب سوختگی و برنزه شدن
تفاوت آفتاب سوختگی و برنزه شدن

آب کافی بنوشید

آفتاب سوختگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد تا به طور استثنایی داخل خود خشک شوید، بنابراین باید مقدار زیادی آب بنوشید. نوشیدن آب اضافی هنگام آفتاب سوختگی به جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند.

تاول ها را تحریک نکنید

در صورتی که پوست تان پرت می شود، آن ها را نپاشید زیرا آفتاب سوختگی را تشدید می کند. مرتب شدن پوست به این معنی است که شما دچار آفتاب سوختگی درجه دو هستید. رگه ها را قادر به بهبود و محافظت از شما در برابر بیماری کنید.

در صورت احساس بیماری به والدین خود اطلاع دهید

ممکن است لازم باشد شما را نزد متخصص ببرند در صورتی که احساس سبکی سر، ناتوانی، از بین رفتن معده، سرماخوردگی یا عدم وجود خودتان داشته باشید. این موارد می تواند به این معنی باشد که آفتاب سوختگی شما را به شدت ناتوان می کند و به کمک نیاز دارید.

برای محافظت از پوست آفتاب سوخته در هنگام التیام بیشتر مراقب باشید

در بیرون از منزل لباسی بپوشید که پوست شما را بپوشاند. بافت های محکم بافته شده بهترین کار را دارند. وقتی بافت را به سمت نور عالی نگه می‌دارید، نباید نوری را که از آن عبور می‌کند، درک کنید.

علیرغم این واقعیت که ممکن است به نظر یک وضعیت گذرا باشد، آفتاب سوختگی – یک عارضه جانبی ناشی از نمایش بیش از حد پوست از پرتوهای روشن (UV) خورشید – می تواند آسیب قابل اعتمادی به پوست وارد کند. این آسیب خطر ابتلا به رشد بدخیم پوست را افزایش می دهد و محافظت از پوست در برابر نور خورشید را اساسی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *